דמוקרטיה ישראלית  -  קואליציה - אופוזיציה

לאחר הבחירות וספירת הקולות, מתברר כמה חברי כנסת תקבל כל מפלגה. בתהליך הרכבת הממשלה החדשה חוברות חלק מהמפלגות למפלגה הגדולה, המקימה את הממשלה, ובכך הן נעשות חלק מהשלטון.

המפלגה הגדולה ואלה שחברו לה מרכיבות את הקואליציה.

כל המפלגות שאינן בקואליציה מבטאות עמדות של התנגדות וביקורת לקואליציה מרכיבות את האופוזיציה.

 

פעילות 1 - מי נגד מי?

מפלגה = קבוצת מאורגנת של אנשים בעלי דעות קרובות בעניינים חברתיים ופוליטיים השואפים לשלוט במדינה ולהנהיג אותה או להשפיע על הנהגתה.

הכנסת מורכב ממפלגות שונות שנבחרו על ידי העם בבחירות.

לאף מפלגה לא היה מעולם רוב בכנסת. ולכן ראש המפלגה עם הכי הרבה קולות צריך לגייס מפלגות נוספות שיתמכו בו, ולהגיע בסך הכול לרוב של לפחות 61 חברי כנסת.ראש המפלגה שה בסוף התהליך הזה נוצר בכנסת 'גוש' של מפלגות התומכות בממשלה. לגוש הזה נקרא 'קואליציה'.

מובן ששאר המפלגות, אלו שלא תומכות בממשלה, בונות 'גוש' משלהן המתנגד לממשלה. הגוש המתנגד נקרא 'אופוזיציה'. חלומה של כל אופוזיציה היא לצרף לגוש מפלגות רבות ככל האפשר ולהגיע ביחד לרוב בכנסת או לפחות לשוויון עם הקואליציה, ובכך לחסום אותה.

לגוש מפלגות שמצליח לחסום את הממשלה קוראים 'גוש חוסם'. לא תמיד הגוש החוסם מפיל את הממשלה. פעמים רבות נוצר גוש חוסם המתנגד לממשלה בלי להפיל אותה. כך למשל קורה עם חוקים מסויימים שמביאה הקואליציה: בכנסת נוצר רוב נגד החוק, והחוק נופל.

  האם אתה יודע אילו מפלגות נמצאות  כיום בקואליציה ובאופוזיציה ?
 
איחוד לאומי
ברית לאומית דמוקרטית
חדש-תעל
יהדות התורה
יחד והבחירה הדמוקרטית
ליכוד
מפלגה דתית לאומית
עבודה-מימד
עם אחד
רשימה ערבית מאוחדת
ש"ס
שינוי- התנועה החילונית


 אילו אתה היית חבר כנסת
  איפה היית מעדיף להיות, בקואליציה או באופוזיציה?
מדוע?  

 

 
פעילות 2 - נחיצותה של האופוזיציה

דילמות מן ההיסטוריה על תפקיד האופוזיצייה

 

דילמה א:
מלחמת לבנון הייתה מלחמה שנויה במחלוקת, מלחמה שלא כל העם תמך בקיומה ובנחיצותה. בעיצומה נטלו חברי כנסת מן האופוזיציה דאז חלק פעיל בהפגנות נגד הממשלה.

מה דעתכם על השתתפות של חברי אופוזיציה בהפגנות של אזרחים נגד מדיניות הממשלה בעת מלחמה?
 

דילמה ב:
בתקופה שקדמה לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז'ל, השמיעו חברי האופוזיציה דאז דברי ביקורת קשים כנגד מדיניות הממשלה. בהפגנות המוניות נגד מדיניות הממשלה בהשתתפות חברי האופוזיציה כונה רבין: 'רוצח', 'בוגד'! גם באותה התקופה היו פיגועי טרור קשים במדינה.


 

 

 

 




 


האם, על האופוזיציה לצעוק תמיד ובכל מחיר? האם ישנם מקרים שעל האופוזיציה לתמוך בממשלה גם כאשר היא אינה מסכימה עם המדיניות שלה?

מאתר "מסרבים למען ישראל"

שם        
כיתה       
בית ספר

עודכן לאחרונה:24/01/2010